Aktualizacja (albo update) algorytmu to niemalże nieustanne zmiany w programie, jakiego Google używa do wyszukiwania i wartościowania znalezionych w internecie informacji i danych. Czyli tego, co następnie składa się na wyniki wyszukiwania. Szacuje się, że algorytmy Google zmieniane są kilkaset razy w ciągu roku. Część z nich jest tak drobna, że z najwyższym trudem – ile w ogóle – udaje się zaobserwować ich wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. Niektóre są tylko domniemane – identyfikowane przez wahania pozycji obserwowanych nawet nie tyle na podstawie konkretnej strony, ile dużej ich liczby. Są też zmiany oficjalnie potwierdzone, a czasem i zapowiadane przez Google. W miarę kompletne zestawianie zmian w algorytmie wyszukiwania można znaleźć np. na stronie https://moz.com/google-algorithm-change.
Aktualizacja algorytmu a pozycjonowanie
Największy wpływ na pozycję witryny mają te aktualizacje, które Google oficjalnie ogłasza, nieraz też nadając im nazwy własne (jak słynny Pingwin, wymierzony głównie w strony spamerskie). Najważniejsze i najbardziej „odczuwalne” aktualizacje algorytmów w ujęciu historycznym można znaleźć np. na stronie https://www.searchenginejournal.com/google-algorithm-history/. Znaczących aktualizacji algorytmu jest zwykle kilkanaście w ciągu roku. Czasem ich działanie obejmuje większość witryn, czasem zaś jedynie określoną branżę (np. tzw. Medical Update) lub zawartość (np. opinie produktowe).
Zmiany algorytmów Google zazwyczaj nie są wcześniej zapowiadane, więc ich wprowadzenie faktycznie może — i niejeden raz to zrobiło — zachwiać pozycjami strony w SERPach (Search Engine Result Page — czyli stronie z wynikami wyszukiwania), co prowadzi do konieczności jej optymalizacji, czyli dostosowania do nowych warunków. Może też oczywiście prowadzić do nagłych wzrostów, jeśli okaże się, że nasza witryna w ocenie algorytmu Google wyróżnia się in plus.